Çağrı Merkezi / (0507) 620 88 25

Bize Yazın / info@izoson.com

Temel Bohçalama

Anasayfa / Hizmetlerimiz / SU YALITIMI / Temel Bohçalama
Sevdiklerinizle Paylaşın

Bohçalama nedir, Nerelere yapılır, Nasıl Yapılır?

   Bina temelinin bitümlü veya PVC membran tabakası ile çepeçevre sarılarak topraktan betona gelebilecek suyu engellemek amacı ile yapılan sisteme bohçalama su yalıtımı denir.

 

Bohçalama su yalıtımı yönteminde öncelikle yalıtım tabakası hazırlanır ve bohçanın içine yapımızın temeli oturtulur. Bohçalama su izolasyonu binanın beton perdenin temeli ve bodrum perdelerini yeraltı sularının zararlı etkilerine karşı ve yeraltı suyu olmayan zeminlerde ise yer altında oluşabilecek sülfatların etkilerine karşı koruma amaçlı bohçalama su izolasyonu yapılır.

 

Temelde izolasyonu yapılmış binaların ömrü daha çok uzun olur. Yalıtım yapılan binalar su izolasyonu yapılmayan yapılara göre daha dayanıklıdır. Olabilecek depremlerde bohçalama nidasıyla su yalıtımı yapılmayan temeller suyun topraktaki nemin zararlı etkilerinden zayıflayarak beton temelimiz depremin şiddeti ile zarar görür üzerindeki yükü taşıyamaz yapımız yok olur.


Bohçalama metodu ile temel yalıtımı

Bohçalama metodu bina temelinin bir membran tabakası ile çepeçevre sarılmasıdır. Bu yöntemde önce yalıtım tabakası hazırlanır ve bu ''bohça''nın içine temel oturtulur. Öncelikle bitümlü membran tabakasının üzerine serileceği sağlam zemin hazırlanmalıdır. Bu zemin düzgün yüzeyli bir grobeton katmanıdır. Bu katmanın üzerine en az iki kat 3 veya 4 mm kalınlığında polyester keçe taşıyıcılı  Membran yapıştırılır. Bohçalama uygulamalarında membran altına astar uygulanmaz  Membranlar enlemesine 10 cm, boylamasına ise 15 cm birbiri üzerine bindirilerek ve şalümo ile eritilerek yapıştırılır Bohçalama uygulamalarında membran altına astar uygulanmaz  Membranlar enlemesine 10 cm, boylamasına ise 15 cm birbiri üzerine bindirilerek ve şalümo ile eritilerek yapıştırılır. İlk katta membranların ek yerlerinden birbirine yapıştırılması yeterlidir. İkinci kat yana doğru 50 cm ve boyuna 5 metre şaşırtma yapılarak yapıştırılmalıdır. İlk ve ikinci katlar enine-boyuna şeklinde dik açı ile şaşırtılarak uygulanmaz. İkinci kat membranlar ilk kat uygulamaya tamamen yapıştırılmalıdır. Noktasal yapıştırma doğru değildir. Zemin yalıtım tabakasının perde yalıtımı ile birleştirilebilmesi için kenarlarda yaklaşık 1 metre fazlalık bırakılmalıdır. .

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...